piątek, 14 stycznia 2011

ANZAC War Memorial

ANZAC War MemorialWielokrotnie bywaliśmy w Hyde Parku, jednak zdecydowanie rzadziej w części południowej, w której znajduje się ANZAC War Memorial (ANZAC - Australian and New Zealand Army Corps, Australijskie i Nowozelandzkie Siły Zbrojne). Tym razem uznaliśmy, że warto byłoby zobaczyć ten mający wielkie znaczenie symboliczne dla Australijczyków monument, projektu C. Bruce Dellit’a. ANZAC War Memorial poświęcony jest pamięci osób służących krajowi w czasie I Wojny Światowej. Do środka można wejść z czterech stron:
  • południowej i północnej, obydwie witają przybyłych dużymi schodami, które prowadzą do sali o kształcie okręgu nazwanej „Hall of Memory” (Sala Pamięci), gdzie balustrada przypomina wieniec,


  • wschodniej i zachodniej prowadzących do dolnego kręgu „Hall of Silence” (Sala Ciszy), w centrum którego znajduje się pomnik Sacrifice (Ofiara), projektu Rayner’a Hoff'a.

Sacrifice„Sacrifice” rezentuje poległego żołnierza niesionego przez trzy kobiety: matkę, żonę i siostrę, przy czym żona jedną ręką podtrzymuje głowę poległego, a w drugiej trzyma dziecko.Sacrifice

Na suficie znajdują się „Stars of Memory”, czyli gwiazdy pamięci, poświęcone są one zarówno mężczyznom, jak i kobietom ze stanu Nowa Południowa Walia (New South West), którzy służyli ojczyźnie w czasie I Wojny Światowej. Na sklepieniu widnieje ich 120000, z czego 21000 symbolizuje liczbę osób zabitych na polach walki lub poległych później na skutek poniesionych obrażeń, 50000 trwale okaleczonych, pozostałe 49000 z innymi powojennymi ranami, jak choćby blizny psychiczne.

Stars of Memory
Kiedy ANZAC War Memorial powstawał, a było to w latach 1932 – 1934 okazało się, że nie ma wystarczającej ilości funduszy na ukończenie dzieła, a to z powodu kryzysu finansowego. Aby zrealizować projekt została zaakceptowana propozycja, w której obywatele mogli kupować gwiazdki za 2 szylingi, czyli 20 centów każda. Pomimo, że nie wszystkie gwiazdki zostały sprzedane, to i tak zebrane fundusze umożliwiły ukończenie ANZAC War Memorial. Gwiazdki wykonane zostały z gipsu pokrytego złotą farbą, a przymocowane są za pomocą kleju. Nie wiadomo jednak dlaczego gęstość gwiazdek wzrasta ku środkowi kopuły.

Granitowe rzeźby na przyporachNa zewnątrz monumentu znajdują się rzeźby i płaskorzeźby, wszystkie zaprojektowane przez Rayner’a Hoff’a. Nad wschodnim i zachodnim wejściem znajdują się płaskorzeźby wykonane z brązu reprezentujące działania australijskiej piechoty – Australian Infantry Forces (AFI). Wschodni front kampanii przedstawia wschodnia płaskorzeźba, włączając Gallipoli, korpus służby wojskowej, służby medyczne, kawalerię, łącznościowców, piechotę i artylerię. Zachodni front przedstawia zachodnia płaskorzeźba włączając służby powietrzne, artylerię, korpus medyczny, bombowce, inżynierów, korpus pancerny, piechotę. Na szesnastu przyporach znajdują się granitowe rzeźby przedstawiające ludzi służących ojczyźnie, odzwierciedlają one smutek i straty spowodowane wojną.

Płaskorzeźba wykonana z brązu

W środku monumentu znajduje się również wystawa poświęcona żołnierzom uczestniczącym na różnych wojnach, również w Iraku. Niektóre eksponaty są naprawdę bardzo ciekawe, jak choćby niewielkie drewniane figurki wykonane przez nieznanego więźnia obozu w Changi, czy też karty do gry z poszukiwanymi zbrodniarzami irackimi - Iraq's Most Wanted Playing Cards - takimi jak Saddam Hussein.

źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz